Chcesz mieć piękne włosy i paznokcie? Włącz cynk do swojej diety

Cynk jest to taki pierwiastek o którym głośno się nie mówi i przez to większość ludzi nawet nie wie, że jest on bardzo potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To on w głównej mierze chroni nas przed infekcjami czy nowotworami. Bez cynku proces dojrzewania płciowego byłby niemożliwy, zaś produkcja męskiego nasienia byłaby zaburzona.

Nadmiar i niedobór cynku – konsekwencje

Niedobór cynku jest szczególnie niebezpieczny w okresie intensywnego wzrostu, ponieważ powoduje zahamowanie wzrastania, upośledzenie funkcji poznawczych, opóźnienie dojrzewania płciowego, a według niektórych naukowców może być przyczyną autyzmu.

Po czym poznać, że mamy niedobór cynku?

Warto zwrócić uwagę na stan swoich włosów czy paznokci. To one pierwsze sygnalizują nam brak tego pierwiastka w organizmie. Niekiedy jest to przesuszenie, a może i wystąpić trądzik czy zmiany łuszczycopodobne. Częstym objawem braku cynku jest wypadanie włosów, paznokcie stają się łamliwe, a rozstępy stają się bardziej widoczne i jest ich więcej. Niedobór cynku jest również przyczyną wolniejszego gojenia się ran.

W jakich produktach znajdziemy cynk?

Najwięcej cynku mają dzikie ostrygi. Ale wiadomo nie każdy lubi. Dietę warto uzupełnić w sezam, pestki dyni, kakao, nerkowce, słonecznik, olej lniany, wątróbka, żółtko. Cynk jest trudno przeda

Cynk jest trudno przedawkować, ponieważ jego wchłanianie jest regulowanie hormonalnie i zmienia się w zależności od tego, czy organizm ma niedobór czy nadmiar pierwiastka.

cynk