Antyoksydanty – czym właściwie są i jaki mają wpływ na nasze zdrowie

Antyoksydanty zwane inaczej przeciwutleniaczami to związki chemiczne walczące z wolnymi rodnikami, które sieją spustoszenie w naszym organizmie przyspieszając procesy starzenia i zwiększając ryzyko chorób. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie tzw. stresowi oksydacyjnemu w organizmie wywołanym zaburzeniem równowagi pomiędzy wytwarzaniem wolnych rodników, a usuwaniem ich nadmiaru z organizmu.

Co to są wolne rodniki i jak powstają?

Mówiąc o antyoksydantach, należy zadać sobie przede wszystkim pytanie czym wolne rodniki są. Powstają one w codziennych procesach metabolicznych i fizjologicznych. Ich mała ilość jest potrzebna naszemu organizmowi  w celu wspomagania ciał odpornościowych do niszczenia bakterii chorobotwórczych. Natomiast w momencie, gdy nadmiar wolnych rodników przewyższa zdolności antyoksydacyjne naszego organizmu wtedy ulegamy stresowi oksydacyjnemu. Ich powstawanie zależy głównie od diety. Jednak należy pamiętać, że mnożeniu wolnych rodników sprzyja także zanieczyszczone powietrze, papierosy, alkohol, promieniowanie UV oraz długotrwały stres. To z kolei może prowadzić do różnych chorób – nawet nowotworów.

Antyoksydanty, które nas chronią

Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze to grupa związków, które neutralizują wolne rodniki. Nasz organizm produkuje enzymy będące antyoksydantami endogennymi – natomiast często jest to niewystarczająca ilość by walczyć ze szkodliwymi cząstkami. Dlatego też przeciwutleniacze należy dostarczać poprzez dietę. Najwięcej z nich znajduje się w witaminach (A,C,E), składnikach mineralnych (cynk, mangan, selen, miedz) oraz związkach chemicznych (np. rutyna i kwercetyna).

Aby wzbogacić naszą dietę o antyoksydanty należy wprowadzić do niej świeże warzywa, owoce, a także przyprawy i zioła. Warto także częściej sięgać po ryby oraz orzechy, a także… czekoladę (gorzką, z wysoką zawartością kakao).