Zdrowe zamienniki cukru

O negatywnych stronach cukru, w większym lub mniejszym stopniu, wie chyba każdy. To, że jest naszym wrogiem świadczy nie tylko fakt, że jest on głównym źródłem otyłości, ale również wpływa negatywnie na inne aspekty naszego zdrowia m.in. wzrok, problemy z sercem a nawet erekcją. Jednocześnie jest on bardzo uzależniającą substancją, bez której większość ludzi nie wyobraża sobie życia. Jednak nie trzeba zupełnie rezygnować ze słodkości, ponieważ istnieją jego zdrowsze zamienniki. Podpowiadamy, co możesz wybrać zamiast białego cukru.

Miód

Choć miód jest bardziej kaloryczny niż cukier jest on prawdziwie naturalną „słodyczą”. Głównym składnikiem miodu są fruktoza i glukoza, które zawierają dość wysoki indeks glikemiczny (w zależności od rodzaju miodu 50-70). Jednak dzięki zawartości minerałów, enzymy oraz właściwości przeciwutleniających miód ma właściwości zdrowotne m.in. poprawia odporność oraz funkcjonowanie układu trawiennego, łagodzi kaszel i astmę, działa bakteriobójczo i grzybobójczo, poprawia samopoczucie i dodaje energii.

Stewia

Stewia jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej. Znajduje się w niej naturalna substancja słodząca (glikozydy stewiolowe), która jest nawet 400 razy słodsza od białego cukru, a przy tym posiada 0 kcal ! Jest to idealna alternatywa dla osób, które się odchudzają, ale także dla cukrzyków i osób próbujących zrezygnować ze spożywania nadmiaru cukru np. w kawie lub herbacie.

Cukier brzozowy

Znany pod nazwą ksylitol, jest to cukier pochodzenia naturalnego (najczęściej z brzozy, ale również z kukurydzy). To on jest najczęstszym zamiennikiem sacharozy. Nie bez powodu, ponieważ jego smak i poziom słodkości jest zbliżony do cukru białego. Jednak w odróżnieniu od niego jest o blisko 40% mniej kaloryczny i uwaga – posiada blisko czternastokrotnie niższy indeks glikemiczny. A więc również polecany jest cukrzykom oraz osobom odchudzającym się.

Syrop klonowy

Syrop klonowy pobiera się z pnia klonu. Jest on mniej kaloryczny niż miód, jednak należy mieć na uwadze, że składa się głównie z sacharozy oraz posiada wysoki indeks glikemiczny. Odradzane jest więc spożywanie syropu klonowego przez diabetyków. Jednak, podobnie jak miód, jest bogaty w witaminy, składniki mineralne i przeciwutleniacze korzystne dla zdrowia, dlatego jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż cukier.

Melasa

Produkt uboczny powstający przy produkcji cukru. Występuje on w postaci ciemnego syropu. Pozyskuje się ją głównie z buraków i trzciny cukrowej. Podobnie jak cukier zawiera wysoki indeks glikemiczny, więc nie jest odpowiednia dla cukrzyków. Jednak w odróżnieniu od niego posiada właściwości odżywcze dzięki zawartości m.in. niacyny, kwasu foliowego, witaminy B6, wapnia, żelaza, magnezu i potasu. Dodatkowo, kwasy nienasycone zawarte w niej zawarte mają właściwości antyoksydacyjne. Melasa ma najwyższą wartość przeciwutleniającą spośród wszystkich „słodzików”.