Awokado – zbawienny owoc dla Twojego organizmu

Awokado bywa niedocenionym składnikiem zdrowej, zbilansowanej diety. Niedocenionym, ponieważ niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest on jednym z najcenniejszych źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Obniża poziom złego cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi, poprawia napięcie mięśniowe, działa antynowotworowo i jest skutecznym afrodyzjakiem. To tylko kilka z jego zalet, czas aby poznać ten zbawienny owoc.

Awokado to jeden z najbardziej kalorycznych i tłustych owoców. Jednak tą jedną minimalną wadę niweluje szereg zalet, które niesie za sobą jego spożywanie. Minimalną, ponieważ awokado jest pełne nasyconych kwasów tłuszczowych, co powoduje uczucie sytości i przyspiesza metabolizm.

Awokado pozwala przyswajać składniki odżywcze i zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy

awokadoAwokado pomaga oczyszczać nasz organizm z toksyn i zwalcza wolne rodniki. Ponadto, zawiera ono dużo potasu, który reguluje ciśnienie krwi i pracę serca. Jedzenie tego owocu zwiększa wchłanianie beta-karotenu oraz zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy (m.in. witaminę A, E i C), które mają działanie przeciwnowotworowe. Dzięki wysokiej zawartości cynku może uchronić mężczyzn przed problemami z prostatą. Zdaniem naukowców owoc ten może odgrywać istotną rolę w procesie zahamowania rozwoju komórek nowotworowych w przypadku raka prostaty (podobnie działa w przypadku raka piersi). To jeszcze nie wszystko – awokado jest cennym źródłem lutainy i zeaksantyny, które pomagają w zachowaniu odpowiedniego wzroku. Dodatkowo jest on także bogaty w glutation, wspierający wątrobę i system nerwowy. Awokado dzięki wysokiej zawartości „dobrych” tłuszczów obniża poziom złego cholesterolu i triglicerydów. Dobroczynnych działań zdrowotnych wydaje się nie być końca – jednonienasycone kwasy tłuszczowe wykazują działanie zapobiegające lub odwracające odporność insulinową, będącą jedną z przyczyn powstawania cukrzycy typu II.

Awokado działa na koncentrację i system nerwowy

Awokado zawiera dobrą proporcję nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 omega-6 , które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu na wszystkich etapach życia. Ponadto dzięki zawartości potasu poprawia koncentracje oraz procesy myślowe. Naukowcy wykazali, że spożywanie awokado powodowało minimalizowanie procesu utraty pamięci u osób chorych na Alzheimera. Ten dobroczynny owoc zawiera także duże ilości kwasu foliowego, który dba o równowagę psychiczną – odpowiedzialny jest za produkcję hormonów szczęścia. To z kolei może wspomóc leczenie osób z zaburzeniami psychicznymi i depresjami.

CIEKAWOSTKA !

Według raportu przygotowywanego przez EWG, czyli amerykańską organizacja non-profit specjalizującą się w badaniu środowiska pod kątem substancji toksycznych awokado zajęło pierwsze miejsce w „czystej 15-stce”. W zestawieniu tym znajdują się owoce i warzywa o niewielkiej podatności na zanieczyszczenie środkami ochrony roślin – krótko mówiąc są odporne na działanie i przenikanie pestycydów. Tym samym należy do grupy najzdrowszych owoców.

awokado