Ogórek – właściwości, o których nie wiesz

Ogórek to warzywo, które jest doskonale znane i doceniane w naszych domach. Wiele osób uwielbia je za smak, lekkość i orzeźwienie ,które nam daje szczególnie w upalne dni. Składa się on głównie z wody (97%) dlatego spożywanie go jest świetną alternatywą do nawadniania organizmu, szczególnie polecaną osobom, które mają problem z regularnym spożywaniem płynów. Ogórki z racji ich niskokaloryczności są doskonałym rozwiązaniem dla osób odchudzających się. Jakie jeszcze właściwości ma ogórek? Sprawdźmy.

Ogórek jest popularnym warzywem, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Jest doskonałym dodatkiem do kanapek czy sałatek. To sprawia, że stał się on niedocenionym warzywem, ponieważ nikt nie zwraca uwagi na jego dobroczynne działanie. Znajdą się tutaj krytycy, którzy mogą powiedzieć, że ogórek znany jest z „pożerania” witaminy C (ze względu na zawartą w nim askorbinazę) dlatego powinno się unikać łączenia go m.in. z pomidorami. Jednak nie wolno go przekreślać ze względu na jego liczne zalety.

Ogórek a witaminy

Ogórek zawiera witaminy A, E, K oraz witaminy z grupy B. Jednak ich dobroczynne właściwości zawdzięcza się antyoksydantom oraz kukurbitacynom (substancje odpowiadające za gorycz warzywa), które zapobiegają rozwojowi nowotworów i hamują wzrost rozwoju komórek rakowych. Znajdziemy w nim również kwas foliowy oraz m.in. cynk, żelazo, potas, fosfor, wapń sód i magnez. Co więcej, warto włączyć go do codziennej diety ze względu na jego działanie zasadotwórcze – to oznacza, że warzywo to jest idealne do oczyszczenia oraz odkwaszenia organizmu. Chroni więc organizm przed infekcjami, brakiem energii oraz zmęczeniem, a także poprawia koncentrację i pamięć.

Zielone warzywo jest idealne dla osób odchudzających się. Oprócz tego, że praktycznie w całości składa się z wody i jest niskokaloryczne, posiada w sobie błonnik, który wspomaga procesy trawienia. Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu mogą bez obaw jeść go diabetycy. Ze względu na wysoką zawartość wody ogórek można zastosować przy problemach układu moczowego, stanów zapalnych lub przy usuwaniu wody z organizmu i leczeniu obrzęków. Wpływa także korzystnie na poprawę stanu skóry – nie tylko ją nawilża, ale dostarczy też ważnych składników tj. witaminę A, E, potas, magnezu i krzemu, które ją odświeżają oraz oczyszczają.

Ogórki zawierają tzw. sterole roślinne (substancje zawarte przede wszystkim w olejach, które m.in. pomagają utrzymać cholesterol na właściwym poziomie). Wpływają więc pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy i regulują ciśnienie krwi.