Seler naciowy – włącz go do swojej diety oczyszczającej

Seler naciowy i jego właściwości są znane już od czasów starożytnych. W Polsce jednak znana była głównie odmiana korzeniowa tego warzywa. Obecnie coraz popularniejszy staje się odmiana naciowa w naszej kuchni. I bardzo dobrze ! Ma wspaniałe właściwości, wspomaga odchudzanie oraz oczyszczanie organizmu i możesz go zastosować w wielu daniach bez większego wysiłku. Zobacz, że naprawdę warto włączyć go do swojej diety.

Seler jest powszechnym i dobrze znanym warzywem w naszej kuchni. Do tej pory jednak w potrawach gościła korzeniowa odmiana tego warzywa. Dziś coraz częściej sięgamy po zieloną, chrupiącą łodygę zakończoną drobnymi listkami, która jest naciową odmianą selera. Bardzo często możemy go spotkać w dietach odchudzających, ponieważ zawiera tylko 10 kcal (w 100g) i składa się w ok. 90% z wody. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C wspiera spalanie tłuszczu. Co więcej, seler naciowy powinny włączyć do swojej diety osoby, które pragną pozbyć się nadmiaru wody i oczyścić organizm. Działa on pobudzająco na procesy trawienia i zapobiega m.in. w powstawaniu zaparć.

Seler naciowy oprócz tego, że jest niskokaloryczny jest bogaty w witaminy i składniki mineralne. Zawiera m.in. żelazo, magnez, cynk, fosfor, potas, wapń. Oprócz tego jest źródłem witamin A, E, C oraz witamin z grupy B W zielonej natce selera kumulują się przeciwutleniacze, które redukują wolne rodniki negatywnie działające na wszystkie komórki organizmu.