Sterole roślinne – jakie mają działanie?

Sterole roślinne, inaczej fitosterole są związkami organicznymi (steroidy), które występują w tkankach roślin. Budową przypominają cholesterol i to właśnie w tym tkwi cały sekret dobroczynnego działania tych związków. I choć niektórzy z Was, mogą o ich właściwościach dowiedzieć się po raz pierwszy – to z pewnością większości ta nazwa „obiła się” o uszy w licznych reklamach producentów żywności. Ich głównym zadaniem ma być obniżenie złego cholesterolu.

Sterole roślinne – występowanie i działanie

O sterolach roślinnych zaczęło być głośno, gdy producenci żywności rozpoczęli tworzyć i promować specjalne produkty m.in. margaryny czy jogurty bogate w te związki. Natomiast warto wiedzieć, że występują one w naturalnej postaci szczególnie w olejach roślinnych (m.in. rzepakowym, słonecznikowym czy sojowym), a także w orzechach, migdałach, nasionach dyni, sezamu oraz kiełkach pszenicy. Jednak należałoby zacząć od tego jaką naprawdę pełnią one funkcje w naszym organizmie?

Fitosterole budową przypominają cholesterol – a więc mówiąc bardzo zwięźle – są jego wrogami i konkurują o wchłanianie do organizmu przez co blokują wchłanianie oraz wspomagają jego wydalanie. Ważne, aby sterole były spożywane w niedużym odstępie czasu od spożycia cholesterolu – tylko wtedy ich działanie jest naprawdę skuteczne. Istotnym faktem jest to, że sterole roślinne nie są przeznaczone dla każdego. Powinny na nie uważać kobiety w ciąży oraz dzieci, którym cholesterol jest potrzebny do prawidłowego rozwoju. Nawet w przypadku osób dorosłych z podwyższonym poziomem cholesterolu, które spożywają leki obniżające jego poziom koniecznie muszą skonsultować się z lekarzem. Ciekawością również jest fakt, że polskie prawo nakłada obowiązek jednoznacznego oznaczenia, że dany produkt jest wzbogacony o sterole roślinne. Wszytko dlatego, że ich dzienna dawka nie powinna przekraczać 3g i producent powinien widocznie poinformować o tym konsumenta. Dzięki temu regularne zażywanie takiej dawki obniża stężenie cholesterolu (LDL) od 7 do 12,5% (efekt widoczny po 2-3 tygodniach).