Olej kokosowy – jeść czy nie?

Olej kokosowy już od dawna pojawił się jako „zbawienny” produkt, który znajduje swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale i np. w kosmetyce Zyskał tak ogromną popularność dzięki jego właściwościom prozdrowotnym. Sprawdzamy więc, ile w tym prawdy.

W skład oleju kokosowego wchodzą: nasycone kwasy tłuszczowe
(stanowiące od 80 do 90% oleju) m.in. kwas laurynowy, kwas mirystynowy, kwas palmitynowy, kwas kaprylowy, kwas kaprynowy, kwas stearynowy, kwas kapronowy oraz kwasy nienasycone (od 4 do 10% ) m.in. kwas oleinowy, kwas linolowy i kwas linolenowy. Największą część kwasów tłuszczowych zawartych w oleju kokosowym stanowią średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT), i to właśnie im przypisuje się jego wyjątkowe właściwości.

Olej kokosowy pomaga schudnąć

I tak. I nie. Faktem jest, że dzięki średniołancuchowym kwasom tłuszczowym olej ten podkręca metabolizm i przyśpiesza spalanie tłuszczu. Nasz organizm traktuje go bardziej jako węglowodany niż jako tłuszcz, przez co produkują energię, którą dalej będzie wykorzystywał. Nie odłoży się więc w tkankę tłuszczową. Należy jednak pamiętać, że je mimo, że jest sycący, jest również kaloryczny. Opinie są sprzeczne, jednak większość naukowców i lekarzy zaleca aby spożywać 2-4 łyżki stołowe dziennie.

Olej kokosowy wpływa korzystnie na zdrowie?

Dzięki dużej ilości kwasu laurynowego wspomaga układ immunologiczny oraz działa przeciwwirusowo i bakteriobójczo, a co za tym idzie – wzmacnia odporność organizmu i pomaga zwalczać infekcje. Dzięki zawartości kwasu kaprylowego, posiada również właściwości antygrzybiczne, a więc jest naturalnym probiotykiem oraz pomaga walczyć z drobnoustrojami. Regularne spożywanie oleju kokosowego korzystnie wpływa także na profil lipidowy, zwiększając stężenie lipoprotein HDL, co pomaga obniżać cholesterol i zapobiegać chorobom serca. Stanowi doskonałe źródło witamin (z grupy B, C i E) oraz składników mineralnych (magnezu, potasu, wapnia, żelaza, fosforu i cynku). 

Tłuszcze, które zawiera w sobie olej kokosowy odgrywają istotną rolę w regulacji poziomu cukru we krwi poprzez . Jego skład pomaga w obniżeniu ogólnego indeksu glikemicznego. Średniołańcuchowa budowa kwasów tłuszczowych odpowiada również za poprawę funkcjonowania mózgu. Cząsteczki MCT zamieniane są w organizmie na związki ketonowe, a to oznacza, że olej kokosowy pomaga w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi m.in Alheimer lub Parkinson. Potwierdzają to liczne badania, dzięki którym w niektórych przypadkach leczenia tych chorób, stosuje się dietę ketogeniczną.

Należy pamiętać, że najzdrowszy olej kokosowy zawierający wszystkie swoje właściwości powinien być nierafinowany i tłoczony na zimno.