Czy mięso czerwone naprawdę jest szkodliwe? Nowe badania temu przeczą

Czerwone mięso od lat uważane jest przez naukowców i dietetyków jako bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Do tej pory uważało się, że jest ono powodem licznych poważnych chorób np. serca czy nowotworów. Oczywiście, nie brakowało również teorii, że czerwone mięso jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu? To jak właściwie z nim jest? Najnowsze badania międzynarodowych naukowców pokazują, że jego szkodliwość to… mit.

Najnowsze badania zostały opublikowane na łamach pisma „Annals of Internal Medicine”. Autorzy opracowania stwierdzili, że wykluczenie z diety czerwonego mięsa nie wpływa znacznie na poprawę zdrowia. Główny autor nowego badania prof. Bradley Johnson z Dalhousie University w Kanadzie podkreśla, że wyniki analiz przeczą międzynarodowym zaleceniom dietetycznym, a spożywanie czerwonego mięsa w umiarkowanej ilości (3-4 razy w tygodniu) nie powoduje nowotworów, cukrzycy i innych chorób.

Jedzenie czerwonego mięsa w umiarkowanej ilości wcale nie zagraża zdrowiu?

W międzynarodowych badaniach, w których uczestniczyli specjaliści z Kanady, Hiszpanii oraz Polski przeprowadzono 12 metaanaliz badań obserwacyjnych i randomizowanych, w których brało udział 54 tys. osób. Statystycznie wykazały one że nie ma istotnego powiązania między spożyciem czerwonego mięsa oraz ryzykiem zachorowania na nowotwory, cukrzycę oraz choroby sercowo-naczyniowe. Naukowcy stwierdzili, że zalety niejedzenia czerwonego mięsa są na tyle małe i niewystarczające, aby sugerować ludziom, by zmienili swoje nawyki żywieniowe „Nasze badania nie są tylko kolejną z prac, dotyczących skutków zdrowotnych spożycia mięsa, to seria wysokiej klasy przeglądów dotychczasowych wyników, przynoszących znacznie bardziej przejrzyste, solidne i wiarygodne rekomendacje. „- twierdzi Johnson.

Oczywiście naukowcy podkreślają, że badania oparte były wyłącznie na zbadaniu wpływu czerwonego mięsa na zdrowie człowieka. Jednak nie zaprzeczają, że powinno się zmniejszyć jego spożycie z powodu innych względów m.in. ekologicznych i etycznych.