Ogórek i pomidor – łączyć czy nie łączyć?

To pytanie zadaje sobie wiele ludzi, a zdania i tak są podzielone. Ogórek i pomidor są jednymi z najpopularniejszych warzyw, które Polacy używają do codziennych dań, sałatek oraz kanapek. I mimo, że razem smakują fantastycznie istnieje przekonanie, że nigdy nie powinny iść ze sobą w parze. No więc jak to jest – można czy nie można?

Statystycznie pomidor jest najchętniej spożywanym warzywem przez Polaków ( średnio mieszkaniec naszego kraju zjada ich blisko 10 kg rocznie), a ogórek tuż za nim ( 7 kg rocznie). Nic dziwnego, ponieważ są one powszechnie dostępne, mają przystępną cenę oraz doskonały smak. Dodatkowo, pierwszy z nich ceniony jest za wysoką zawartość witaminy C, drugi zaś – za niską kaloryczność. Niestety ogórek zawiera enzym zwany askorbinazą, która działa dezaktywująco na witaminę C w optymalnym na niego środowisku PH (5,6). Uwalnia on się na skutek niszczenia struktury komórkowej m.in. podczas krojenia. Natomiast po spożyciu szybko rozkłada się w przewodzie pokarmowym na aminokwasy, dzięki czemu nie niszczy witaminy C. Askorbinaza osłabia swoje działanie również poprzez obniżenie wartości PH w jej środowisku. Aby więc uzyskać bardziej kwaśny odczyn wystarczy dodać do potrawy ocet balsamiczny lub sok z cytryny. W wielu miejscach na świecie, a w szczególności w kuchni śródziemnomorskiej bez połączenia pomidor-ogórek nie da się przejść obojętnie 😉

A więc nie odbierajmy sobie przyjemności z jedzenia obu naszych ulubionych warzyw, pamiętajmy tylko o powyższych zasadach !