Spirulina coraz częściej pojawia się w kontekście zdrowego jedzenia. Niegdyś nikt o niej nie słyszał. Dzisiaj jest jednym z wyznaczników zdrowia. A czym ona tak właściwie jest? Przez niektórych nazywana „zielonym mięsem” ze względu na jej skład i dużo białka w budowie. A tak naprawdę jest to alga o niezwykłych właściwościach. Dlaczego warto ją przyjmować?
Spirulina jest bogactwem witamin, takich jak C, E, z grupy B, K oraz PP, a także minerałów – magnezu, żelaza, potasu, wapnia, sodu czy fosforu. Zawiera również kwas foliowy i kwas pantenowy, flawonoidy, beta-karoten oraz glukozaminę. Znana jest przede wszystkim weganom i wegetarianom jako źródło białka. Ma ona 4 razy więcej białka niż mięso!
Właściwości zdrowotne
- Spirulina ze względu na posiadanie białka jest doskonałym uzupełnieniem diety dla osób szukających alternatywnych źródeł protein w diecie;
- Przeciwutleniacze zawarte w spirulinie neutralizują wolne rodniki, które są jednym z istotnych czynników mających wpływ na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów;
- Obecne w spirulinie fikocyjanina oraz fenyloalanina mogą obniżać glikemię poposiłkową;
- Spirulina pomaga kontrolować poziom cholesterolu i trójglicerydów;
- Posiada zdolność pobudzania układu immunologicznego (zwiększa odporność);
- Zawarta w spirulinie zeaksantyna pomaga utrzymać wzrok w dobrej kondycji.
Czy Spirulina jest bezpieczna?
Spirulina pobudza do pracy układ immunologiczny, co może zaostrzać przebieg chorób o podłożu autoimmunologicznym. Spiruliny nie należy stosować razem z lekami immunosupresyjnymi, gdyż może osłabiać ich działanie. Również osoby cierpiące na fenyloketonurię nie powinny jej stosować, gdyż może nasilać objawy choroby. W przypadku zdrowych osób dotychczasowe badania na spirulinie nie dostarczyły wielu informacji o jej działaniach ubocznych. Zdarzały się reakcje alergiczne ale były to rzadkie przypadki. Warto zatem zachować umiar i stosować się do zaleceń producentów.
Spirulina dostępna jest w formie proszku lub sprasowanych tabletek.