Źródło energii z pożywienia

Jak zaczynasz swój dzień? Wstajesz rano wyspany i chętny do pracy, pełen energii? Czy wręcz przeciwnie, ledwo wstajesz i idziesz do pracy bo musisz? Odliczasz godziny, by wrócić do domu i odpocząć, bo nie masz siły iść nawet na spacer? Czy wiesz, że to ile masz energii i jak podchodzisz do życia w dużej mierze zależy od tego co jesz i co pijesz? Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje energii. Od Ciebie zależy jak on będzie funkcjonował – na pełnych obrotach czy niskich. Zobacz, jak należy zadbać o pokłady energii w naszym organizmie.

Węglowodany stanowią podstawowe źródło energii dla naszego organizmu. Wiele osób chcąc schudnąć bądź zachować swoją sylwetkę decyduje się na wyeliminowanie węglowodanów z diety. Należy pamiętać, że węglowodany to nie same niezdrowe cukry, a budulce bez, których organizm nie będzie w stanie funkcjonować. Węglowodany dzielimy na dobre i złe. Dobre, to te, które powinniśmy jeść i są to: owsianki, pełnoziarniste płatki, pełnoziarniste pieczywo, ryż brązowy, pełnoziarnisty makaron, rośliny strączkowe, kasza, warzywa i owoce. Złe, to te, których powinniśmy unikać i są to: produkty z białej mąki, słodzone i gazowane napoje, słodycze, ciasta, biały ryż, biały makaron a także produkty przetwarzane.

Węglowodany dobre i złe, czyli inaczej proste i złożone. Czym one się różnią?

Źródło energii z pożywienia

Węglowodany proste przede wszystkim podnoszą nam cukier we krwi w ekspresowym tempie. Wiadomo, że najlepiej jest ich nie jeść ale każdemu zdarzają się „grzeszki”. Jednak nie powinny one być obecne w naszej diecie na stałe. Do węglowodanów „złych” zaliczamy przede wszystkim słodycze (głównie o nich mowa, bo są łatwo dostępne i w chwili zwątpienia właśnie po nie sięgamy), słodzone napoje, chipsy, paluszki, słodzone dżemy i konfitury, tłuste mleka, cukier, miód, miała mąka, białe makarony czy biały ryż.

CIEKAWOSTKA

Z „zakazanych” cukrów można spożywać owoce, mleko, kukurydze, miód czy ziemniaki. Mimo tego, że zawierają w sobie cukry proste, posiadają dużo witamin i minerałów. Dlatego, gdy „brakuje” nam cukru sięgajmy po te zdrowsze „cukry”. Węglowodany złożone nie podnoszą gwałtownie cukru we krwi dzięki czemu pozwalają zachować poziom glukozy na na stałym poziomie. Do węglowodanów „dobrych” zaliczamy: razowe pieczywo, otręby, płatki owsiane, płatki jęczmienne, grube kasze, większość warzyw (np. marchew, seler, warzywa kapustne, buraki, ogórki, pomidory), owoce o dużej zawartości wody (np. truskawki, jabłko, arbuz), wołowina czy ryby.

Źródło energii z pożywienia

To od nas samych zależy jak będzie funkcjonował nasz organizm. Warto więc zastanowić się, czy chcemy spędzić dzień aktywnie i w dobrym humorze czy myśleć tylko o tym jak go przetrwać. Warto zamienić węglowodany proste na złożone, aby jeszcze bardziej cieszyć się codziennym życiem. Taka zmiana jest kwestią przyzwyczajenia, bo jak widać cukry proste są tylko „dodatkiem” do naszej codziennej diety.

Źródło energii z pożywienia