Soja – niepozorna roślina

Soja i jej produkty znalazły zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w lecznictwie, gdyż soja posiada liczne właściwości zdrowotne i wartości odżywcze. Są one doskonałym źródłem białka, błonnika a także posiadają jedynie niewielką zawartość tłuszczy. Co jeszcze kryje się w tych niepozornych roślinach?

Soja to roślina, której owocem jest strąk zawierający do czterech nasion różnego koloru i wielkości. Nasiona soi mają wiele właściwości leczniczych, wartości odżywczych i smakowych, dlatego znalazły zastosowanie zarówno w lecznictwie, jak i w kuchni. Nasiona są bardzo bogatym źródłem białka roślinnego w diecie, często uważanego za substytut białka krowiego w żywieniu.

Soja obniża poziom cholesterolu oraz wspomaga układ trawienny przy problemach z zaparciami. Soja zawiera sporo błonnika, który wspomaga pracę jelit oraz inne wartościowe składniki takie jak potas i wapń. Pierwiastki te wspomagają pracę układu krążenia i zapobiegają osteoporozie a także wspierają układ nerwowy w naszym organizmie.

Dieta bogata w soję pozwala nam zadbać o organizm od wewnątrz a także o nasze kości. Osoby o dużej aktywności fizycznej bardzo chętnie sięgają po produkty bogate w soję a to dlatego, że są bogate w białko. Na rynku można znaleźć sporo gotowych artykułów z soją, co jest dużym ułatwieniem w jej spożywaniu. Znajdziemy produkty takie jak: pasztety z soi, kotlety sojowe, mleko, granulaty sojowe, desery, makarony czy gotowe obiady.

Soja

Spożywanie soi a wystąpienie nowotworów

Badania wykazują, że istnieje zależność pomiędzy stosowaniem diety sojowej a wystąpieniem niektórych nowotworów. Głównie produkty sojowe występują w krajach azjatyckich. I być może to zbieg okoliczności ale w tamtych rejonach ludzie rzadziej zapadają na nowotwory. Soja swoje właściwości przeciwnowotworowe zawdzięcza fitoestrogenom. Największe znaczenie w zapobieganiu powstawaniu nowotworów wydaje się mieć jeden z izoflawonów – genisteina. Naukowcy zaobserwowali istotny związek pomiędzy dietą bogatą w soję a mniejszą zachorowalnością na raka piersi czy śmiertelnością z powodu raka prostaty u mężczyzn.