Naturalne antybiotyki

Sezon chorobowy już w pełni. A co za tym idzie o przeziębienie nie trudno. Często choroby kończą się antybiotykami. Większość z nas kojarzy je z tabletkami w twardym opakowaniu z apteki. Tabletki to nie jedyne antybiotyki jakie mamy w zasięgu naszego wzroku. W zasięgu ręki mamy naturalne antybiotyki, które nie tylko leczą ale i zapobiegają przed infekcjami.

Czosnek – naturalny antybiotyk stosowany od pokoleń

Czosnek jest to najbardziej znany antybiotyk. Jest to jak najbardziej naturalny antybiotyk o działaniu bakteriobójczym. Przed wynalezieniem antybiotyków to właśnie czosnek je zastępował. Leczono nim przeziębienie i grypę. Działa on znacznie mocniej niż penicylina.

Cebula

Kolejne zdrowe warzywo, jak i naturalny antybiotyk. Najzdrowszy z tego warzywa jest miąższ, który jest najskuteczniejszy w walce z bakteriami. Zwalcza je poprzez związki lotne w nim zawarte. Są one uwalniane, kiedy kroimy, szatkujemy lub miażdżymy cebulę. Jeśli chodzi o leczenie zakażeń przewodu pokarmowego lub nieżytu górnych dróg oddechowych, cebula nie ma sobie równych. Czasem, kiedy antybiotyk nie może sobie poradzić z taką infekcją, cebula bez problemu ją pokonuje.

Naturalne antybiotyki

Miód

Każdy miód ma działanie antybakteryjne. Najlepsze są jednak miody spadziowe, szczególnie te pochodzące z drzew iglastych, lipy i gryki.
Miód doskonale radzi sobie ze zwalczaniem bakterii gronkowca i paciorkowca.

Imbir

Imbir kojarzy nam się przede wszystkim jako rozgrzewająca przyprawa. Jesienne wieczory z herbatą w ręku z imbirem. I nie bez powodu. Imbir doskonale działa w przypadku zakażeń bakteryjnych układu pokarmowego.

Olejek z oregano

Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Georgetown w swoich badaniach wykazali, że olejek z oregano (Origanum vulgare) zwalcza grzyby i bakterie tak samo skutecznie jak tradycyjne antybiotyki, takie jak streptomycyna, penicylina i wankomycyna. Olejek z oregano poradził sobie z grzybami Candida albicans, które są główną przyczyną trudnych do leczenia grzybic. Przyjmując olejek, należy pamiętać, aby nie przekroczyć dopuszczalnej dziennej dawki, tj. około 10 kropli na łyżeczce płynu 3 razy dziennie.

Ekstrakt z pestek grejpfruta

Wyciąg z pestek grejpfruta jest bogaty w bioflawonoidy, witaminę C i wiele innych cennych substancji. W medycynie naturalnej stosuje się go w profilaktyce i leczeniu chorób przewodu pokarmowego, zakażeniach dróg oddechowych, jamy ustnej i skóry, a także jako środek podnoszący odporność organizmu. Wyciąg z pestek grejpfruta potrafi zwalczyć ponad 800 różnych szczepów wirusów i bakterii.

Naturalne antybiotyki

Chrzan

Chrzan świetnie sprawdzi się przy infekcjach dróg oddechowych. Syrop z chrzanu ma działanie wykrztuśne i odkażające górne drogi oddechowe przez co można zastosować go w uciążliwym kaszlu oraz zapaleniu oskrzeli.

Żurawina

Żurawina to naturalny antybiotyk stosowany przede wszystkim w infekcjach układu moczowego, wywoływanych najczęściej przez bakterie E. coli. Żurawina wypłukuje bakterie z dróg moczowych, dzięki czemu przyspiesza proces leczenia, a także zapobiega rozwojowi kolejnych infekcji.