Jabłko – owoc z właściwościami zdrowotnymi

Najbardziej znany owoc. Najłatwiej dostępny. Jabłek u nas pod dostatkiem i nic dziwnego, że są tak uwielbiane. Bo są po prostu pyszne. Jabłka ze względu na swoją małą kaloryczność znane są przede wszystkim osobom, które dbają o swoją sylwetkę. Ale owoc ten jest także bardzo zdrowy i posiada lecznicze właściwości. Zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie Ci wcale potrzebny – ten, kto to wymyślił wcale się nie pomylił. Wiesz czemu powinniśmy jeść jabłka?

Profilaktyka nowotworów

Jabłka zawierają antyutleniacze, które przeciwdziałają powstaniu zmian oraz mutacji DNA, w efekcie których dojść może do rozwoju nowotworu.
Działanie przeciwnowotworowe dotyczy zwłaszcza nowotworów jelita grubego, wątroby, sutka, jajnika i płuc

Działają przeciwmiażdżycowo

Ochronne działanie na układ sercowo-naczyniowy wykazuje potas oraz antyoksydanty – szczególnie kwercetyna i witamina C. Potas obniża ciśnienie tętnicze. Kwercetyna przeciwdziała zakrzepom hamując sklejanie płytek krwi, blokuje odkładanie się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych oraz wpływa na prawidłowe ciśnienie krwi. Witamina C zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi.

Cukrzyca typu II

Jedzenie jednego jabłka dziennie zmniejsza szansę o zachorowanie na cukrzycę typu II aż o 28 %. Znaczenie ma też to, czy pijemy sok czy jemy owoc w całości. Więcej błonnika, który zmniejsza wchłanianie cukru z pokarmu i pomaga unormować jego poziom we krwi, znajduje się nie w soku, a w owocu.

Wygląd skóry

Proces starzenia się skóry, zaburzone wytwarzanie kolagenu i przedwczesne tworzenie się zmarszczek są w dużym stopniu efektem zniszczeń wywołanych działaniem wolnych rodników. Antyutleniacze neutralizując skutki stresu oksydacyjnego odmładzają skórę. Szczególne działanie przeciwutleniające wykazują obecne w owocach procyjanidyny, których zdolności antyoksydacyjne są wielokrotnie większe niż witaminy C lub E. Kluczowa w procesie produkcji kolagenu jest witamina C. Jej duże dawki w codziennej diecie potrafią nawet kilkakrotnie zwiększyć syntezę tego białka i poprawić wygląd skóry.

Jabłko

Wzmacniają odporność

Jabłka dzięki obecności rozpuszczalnej frakcji błonnika wykazują właściwości prebiotyczne stymulując do namnażania dobre dla naszego zdrowia bakterie probiotyczne. Ponadto silnym działaniem przeciwzapalnym odznacza się kwercetyna. Wraz z pozostałymi przeciwutleniaczami chroni ona organizm przed wolnymi rodnikami, które zwiększają jego podatność na infekcje.

Jabłka pomagają usunąć z organizmu toksyny i metale ciężkie

Pektyny zawarte w owocach po przejściu przez żołądek tworzą żelową masę o dużych zdolnościach pochłaniających. Wyłapuje ona toksyny oraz wiąże metale ciężkie w nierozpuszczalne sole, zapobiegając w ten sposób zatruciom i innym negatywnym konsekwencjom obecności tych związków w organizmie. Pektyny pochłaniają także substancje, które mogą mieć potencjalnie działanie kancerogenne, np. azotany.

Jabłka hamują rozwój próchnicy

Gryzienie i żucie twardych owoców pobudza wydzielanie śliny, która działa bakteriobójczo na próchnicotwórcze bakterie i wymiata resztki pokarmowe, co w efekcie chroni zęby przed chorobą. Efekt prozdrowotny występuje jednak tylko przy zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Mylą się ci, którzy uważają, że zjedzenie jabłka zastępuje mycie zębów. Owoce te zawierają dużo cukrów i mają wysoki poziom kwasowości, który przy niewłaściwej pielęgnacji zębów może przyczynić się do osłabienia szkliwa i wzrostu jego podatności na uszkodzenia.